Potocki Pantaleon 1817-1846

Pantaleon Ignacy Potocki herbu Szeliga ( ur. 21 lipca 1817, zm. 17 marca 1846) – polski szlachcic ze wsi Cisie, dowódca grupy powstańczej, spiskowiec, uczestnik powstania krakowskiego 1846.

potocki0001
Miejsce powieszenia Pantaleona Potockiego w Siedlcach. fot. M. Przeździak, www.siedlce-zwiedzanie.pl

W 1846 roku próbując rozprzestrzenić powstanie krakowskie uderzył wraz z oddziałem powstańców na garnizon rosyjski w Siedlcach. Atak nie powiódł się, Potocki został schwytany i powieszony 17 marca 1846 r. na rynku miejskim w Siedlcach, przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i Sienkiewicza. Ku jego pamięci 3 maja 1919 r. mieszkańcy postawili krzyż w miejscu egzekucji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pantaleon_Potocki

Okoliczności śmierci Pantaleon Potockiego

„Pantaleon Potocki uciekając z Siedlec schronił się we młynie swoim nie wiedząc że młynarz chce go zdradzić. Rozmawiał on z tą chytrością właściwą chłopom, która to ma minę prostoduszności. Mówił o obecnych czasach, co wypada robić a gdy wypatrzył stosowną chwilę rzucił się na Pantaleona ujął w swe ręce i zakrzyczał, bywaj ludzie przez niego przygotowani wpadli rozbroili Potockiego i oddali w ręce Moskali. Młynarz nazywał się Piesek za zdradę otrzymał medal i coś pieniędzy, wkrótce jednak tenże sam Piesek czy tknięty wyrzutami czy też z jakiego innego powodu sam się powiesił”

potocki0003
Tablica upamiętniają śmierć Pantaleona Potockiego, for. M. Przeździak, www.siedlce-zwiedzanie.pl

Źródło: Podróż więźnia etapami do Syberyi w roku 1854 przez Agatona Gillera, t.1., Lipsk 1866, s. 24.